Webbplatsen använder antigen IE11 eller teknik som troligen inte stöds i din webbläsare. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.

Till huvudinnehåll

Toleranta träd för hållbara städer

illustration av en stadsmiljö

Vad tycker du om träden i staden? I ett forskningsprojekt om stadsträd i ett förändrat klimat har en enkät tagits fram. Du kan hjälpa forskningen framåt genom att ta en promenad med din mobil i Göteborgs botaniska trädgård!

Stadsträd bidrar till många nyttor för stadens invånare. De flesta av dessa så kallade ekosystemtjänster är beroende av storväxta, välmående träd. Därför är det viktigt att plantera trädarter som kan hantera de utmanande förhållandena i städer även i framtida klimat då värmeböljor, torka och översvämningar blir allt vanligare. Målet med forskningsprojektet ”Toleranta träd för att främja hållbara städer i ett förändrat klimat” är att utvärdera olika trädarters lämplighet för de framtida förhållandena i norra Europas stadsmiljöer. 

I projektet genomförs både växthusexperiment och mätningar på träd i stadsmiljö i Göteborg för att undersöka kopplingarna mellan trädens olika egenskaper och deras stresstolerans, med fokus på värme, torka och översvämningar. Hur träden påverkas på längre sikt av klimatstress undersöks med modellering.

Vi vill också undersöka vilka trädarter som allmänheten tycker är tilltalande i stadsmiljö och varför. Besökare i Botaniska kan gå en promenad i trädgården och med hjälp av Botaniskas app svara på frågor om utvalda träd längs vägen.

Projektets resultat kommer att sammanfattas i en fritt tillgänglig trädvalsguide som ska ge vetenskapligt baserad vägledning om lämpliga arter för stadsplanerare och andra yrkesverksamma inom trädplantering i stadsmiljö.

Forskningsprojektet ”Toleranta träd för att främja hållbara städer i ett förändrat klimat” pågår 2022-2025 och finansieras av FORMAS. Det leds av Lasse Tarvainen vid Institutionen för biologi och miljövetenskap vid Göteborgs universitet och är ett samarbete med Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) och Göteborgs botaniska trädgård. Från Botaniska medverkar forskarna Henrik Sjöman och Jenny Klingberg i projektet.

Gör enkäten (Ladda först ner Botaniskas app "Botaniska")

Läs mer om projektet på Göteborgs universitets webbplats


Senast uppdaterad: 2026-05-20 09:14