Tadzjikistan 2025
I maj månad 2025 reste botaniskas trädgårdsmästare Johan Nilson och vetenskaplige intendent Magnus Lidén till Tadzjikistan för att samla växtmaterial till trädgårdens samlingar.
För första gången i botaniskas historia gick en insamlingsexpedition till Tadzjikistan och för andra gången till Centralasien. 2023 deltog botaniska i en expedition till grannlandet Uzbekistan.
Tadzjikistan utgör Centralasiens sydöstra hörn, där det angränsar till Afghanistan, Kirgizistan, Kazakstan och Uzbekistan. Landet utgörs till stor del av bergskedjan Pamir och präglas av höga berg och dalar. Större delen av landet är beläget över 3000 meters höjd, med flera bergstoppar på över 7000 meter.
Tack vare det stäppliknande klimatet, som präglas av långa torra somrar, är region här rik på lök- och knölväxter. Det är framför allt arter inom släkterna Allium, Corydalis, Eremurus, Fritillaria, Iris och Tulipa, som förekommer med stor artrikedom och diversitet.
Målet med resan var i första hand att samla växtmaterial av sällsynta och hotade lök & knölväxter, men även alpina växter, så som Dionysia involucrata (en kuddviva endemisk till regionen) fanns som mål. Detta för att möjliggöra framtida forskning och bevarandearbete.
Det blev en oerhört lyckad expedition, med många bra insamlingar, som så småningom kommer att glädja både forskare och besökare. Expeditionen genomfördes i samarbete med Kulob botaniska trädgård i Tadzjikistan, Longwood Gardens, Philadelphia, samt KEW gardens, London.