Webbplatsen använder antigen IE11 eller teknik som troligen inte stöds i din webbläsare. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.

Skip to main content

Bioblitz Göteborg 2025

bioblitztorget i angered 2025

Under 24 timmar pågick en artletarjakt i Angereds spännande natur. De växter, svampar och djur som hittades rapporterades in för att hjälpa forskarna i undersökningar av den biologiska mångfalden. Experter var på plats och hjälpte till. Allmänheten besökte Biobltizen mellan kl.14–fram till midnatt 18 maj. Skolklasser hade aktiviteter under måndagen 19 maj.

Över 1 000 fynd

Under årets Bioblitz rapporterades det in över 1 000 arter! Vi upplevde ett stort engagemang bland deltagarna då Lärjeåns dalgång genomsöktes flitigt av både allmänheten och experter på plats.

Ett transnationellt art-race!

I maj och juni samarbetar Project EXPBIO över nationsgränserna med en Bioblitz-evenemang i Danmark, Sverige, Belgien och Tyskland. En vänskaplig tävling länderna emellan hålls för att se vilket land som kan hitta flest arter!

Tipspromenaden - facit

Rätta svaren på tipspromenaden

Huvudarrangör

Projekt EXPBIO logotyp

Medarrangörer

Deltagande organisationer och föreningar

  • SNF kansli väst
  • Göteborgs biodlarförening
  • Lichenologiska föreningen, Mossornas vänner
  • Trollhättans stad
  • Angereds gård
  • Göteborgs ornitologiska förening - GOF
  • Västsvenska Entomolog/klubben - VEK

Biologiska mångfaldens dag

Dagen firas i maj och instiftades av FN för att uppmärksamma betydelsen av biologisk mångfald för livet på jorden.


Senast uppdaterad: 2025-05-26 10:36