Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

På grund av ökad smittspridning är Botaniskas växthus stängda tills vidare. The greenhouses are closed due to corona virus. Restaurangen har stängt måndagar och tisdagar. En foodtruck finns då i entrén.

Personal

motivrabatt fjäril

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U VW XYZ ÅÄÖ 

A

Marja Abrahamsson
Leg. sjukgymnast/fysioterapeut
marja.abrahamsson@vgregion.se

Elin Andersson
Trädgårdsmästare
070 - 081 65 82
elin.l.andersson@vgregion.se

Alexandre Antonelli
Botanist
070-398 95 70
alexandre.antonelli@bioenv.gu.se

B

Hanna Berko
Rehabträdgårdsmästare
072 - 538 17 44
hanna.berko@vgregion.se

Oscar Björn
Trädgårdsmästare
070-082 22 58
oscar.bjorn@vgregion.se

Anna Brandin
Trädgårdsmästare
073-097 93 00
anna.brandin@vgregion.se

Anna Brissman
Arbetsterapeut
070-082 31 69
anna.brissman@vgregion.se

Monica Brolin
Trädgårdsarbetare
076-949 43 78
monica.brolin@vgregion.se

Per Börjesson
Servicetekniker
070-751 63 33
per.borjesson@vgregion.se

C

D

Eva-Marie Dahlström
Trädgårdsmästare specialist
070-785 18 15
eva-marie.dahlstrom@vgregion.se

Kennert Danielsson
Pedagog
070-537 48 64
kennert.danielsson@vgregion.se

Kemal Dedic
Drifttekniker
070-787 55 13
kemal.dedic@vgregion.se

E

Anna-Carin Ek
Förste trädgårdsmästare
070-491 05 92
anna-carin.ek@vgregion.se

Indra Ekdahl
Säljare butik/adm. assistent
076-282 80 68
indra.ekdahl@vgregion.se

Helen Ekvall
Pedagog
070-369 88 79
helen.ekvall@vgregion.se

F

Evamaria Ferm
Enhetschef gestaltning och skötsel
070-780 10 10
evamaria.ferm@vgregion.se

G

Bengt Gran
Trädgårdsmästare
070-381 40 09
bengt.gran@vgregion.se

Lars Granath
Trädgårdsarbetare
070-602 38 90
lars.granath@vgregion.se

Agneta Green
Marknad och kommunikation
070-740 80 19
agneta.green@vgregion.se

H

Birgitta Hagelin
Trädgårdsmästare specialist
070-352 82 76
birgitta.hagelin@vgregion.se

Mats Havström
Botanist/enhetschef forskning och samlingar
070-277 51 90
mats.havstrom@vgregion.se

I

Marika Irvine
Förste trädgårdsmästare
070-210 52 94
marika.irvine@vgregion.se

Christer Isaksson
Trädgårdsmästare/förman
070-722 51 66
christer.isaksson@vgregion.se

J

Martin Jacobsson
Servicetekniker
070-736 71 95
martin.jacobsson@vgregion.se

Gjermund Johnsen
Servicetekniker
070-082 22 57
gjermund.johnsen@vgregion.se

Göran Jungersten
Enhetschef butik och administration
070-300 65 64
goran.jungersten@vgregion.se

K

Kent Kainulainen
Botanist
072 - 223 53 43
kent.kainulainen@vgregion.se

Jenny Klingberg
Miljöforskningsinformatör
070-352 97 72
jenny.klingberg@vgregion.se

Åsa Krüger
Botanist
Samlingar och Forskning
070-020 59 84
asa.kruger@vgregion.se

Åsa Kullin
Förste trädgårdsmästare
070-770 65 96
asa.kullin@vgregion.se

Mari Källersjö
Förvaltningschef
070-361 39 88
mari.kallersjo@vgregion.se

L

Einar Larsson
Förste trädgårdsmästare
070-770 58 08
einar.larsson@vgregion.se

Eva-Lena Larsson
Enhetschef Gröna Rehab och Lärande och Kommunikation
070-738 08 75
eva-lena.larsson@vgregion.se

Magnus Lidén
Botanist
070-206 36 73
magnus.liden@vgregion.se

Sofia Ligander Bodarsjö
Säljare butik
072-204 74 44
sofia.ligander.bodarsjo@vgregion.se

M

N

Johan Nilson
Trädgårdsmästare specialist
076-052 40 88
johan.g.nilsson@vgregion.se

O

Malin Odenhall
Rehab koordnator
malin.odenhall.ward@vgregion.se

Karen Otto
Pedagog
076-941 70 91
karen.otto@vgregion.se

P

Michael Petersson
Trädgårdsmästare
070 - 082 22 71
mikael.m.petersson@vgregion.se

Henning Pettersson

Trädgårdsmästare
070-454 51 81
henning.pettersson@vgregion.se

Thomas Pouzette
Trädgårdsmästare
070 - 081 65 83
thomas.h.pouzette@vgregion.se

Q

R

Lisa Rieback
Trädgårdsmästare & Projektassistent
070-082 21 26
lisa.rieback@vgregion.se

S

Henrik Sjöman
Botanist
070-020 63 56
henrik.sjoman@vgregion.se

Maria Sjöstedt
Förste trädgårdsmästare 
070-450 98 09
maria.sjostedt@vgregion.se

Ellinor Smederöd
Kommunikationsassistent
ellinor.smederod@vgregion.se

Yvonne Suter
Bibliotekarie
yvonne.suter@vgregion.se

T

Lars Troberg
Servicetekniker
070-780 90 39
lars.troberg@vgregion.se

U

V/W

Erik Vidstige
Trädgårdsmästare
070 - 081 65 79
erik.vidstige@vgregion.se

Cecilia Wahlén
Adm. koordinator
070-454 83 20
cecilia.wahlen@vgregion.se

Stina Weststrand
Botanist
076-835 39 49
stina.weststrand@vgregion.se

X/Y/Z

Henrik Zetterlund
Botanist
070-722 51 65
henrik.zetterlund@vgregion.se

Å/Ä/Ö

 

Tillbaka till toppen av sidan


Senast uppdaterad: 2020-09-22 14:38